پرسشهای کودکان درباره خداوندمتعال :

مهم ترین و شایع ترین پرسش های کودکان درباره خدا عبارتند از:
خدا کیست و چیست؟ برای پاسخ به این سؤال باید از اوصاف خداوند و مقایسه او با دیگران استفاده کرد: خدا کسی است که مهربانی اش از پدر و مادر هم بیشتر است. او کسی است که از پدر و مادر هم بیشتر از تو مراقبت می کند. خدا از قوی ترین کسی که می شناسی هم قوی تر است.
خدا کجا است؟

خدا همه جاست
چه طور و چگونه خدا همه جا هست؟ خدا مثل ما انسان ها نیست که فقط در یک جا هستیم. او قدرتی دارد که می تواندهمه جا باشد؛ مثل سخنران تلویزیون که در همه خانه ها او رامی بینند.

به پرسش های کودکان پیش دبستانی درباره خدا چگونه پاسخ دهیم؟
ج: 1 – پرسش های کودکان درباره خدا را جدی بگیرید و بدان ها پاسخ دهید. پاسخهایی از قبیل این که «بعد می فهمی» یا «بزرگ می شوی وخواهی فهمید»، درست نیست؛ زیرا ممکن است از نا آگاهان یا غرض ورزان بپرسد و دچار سردگرمی یا انحراف شود.
2 – هیچگاه به پرسش های کودکان درباره خدا، بی درنگ و بدون تأمل پاسخ ندهید. پاسخ به این گونه پرسش ها باید در زمان و مکان مناسبی باشد. هنگام آشپزی، زمان آماده شدن برای خروج از منزل، هنگام مرتب کردن اتاق ها و … زمان های مناسبی نیستند و اگر کودک شما در این گونه موقعیت ها پرسید، پاسخ آن رابه زمان مناسبی واگذارید.
-. اگر خدا همه جا هست، چرا او را نمی بینیم؟ خیلی چیزها مانند هوا، گرما و برق را نمی بینیم، اما وجود دارند. فرزندی، همین نکته را از پدر خود می پرسد. پدر لیوانی آب و دو حبه قند می آوردو مقابل دیدگان فرزند، آن دو حبه قند را داخل آب در لیوان قرار می دهد و آن ها را در آب حل می کند؛ آن گاه می پرسد: آیا حبه های قند داخل لیوان هستندیا از آن خارج شده اند؟ فرزند پاسخ می دهد: داخل لیوان هستند. پدر: آیا تو آنها را می بینی؟ فرزند: خیر. پدر:آن ها داخل لیوان هستند؛ اما با چشم دیده نمی شوند؛ خداهم این گونه است.
-. خدا چقدر بزرگ است؟ نمی دانم چقدر بزرگ است؛ اما می دانم که هیچ چیز در دنیا بزرگ تر از خدا نیست. خدا از بزرگ ترین کسی که تو می شناسی، بزرگ تر است.

اغلب کودکان، با پاسخ هایی ساده قانع می شوند. او می پرسد: گاو چرا پا دارد؟پاسخ می دهید: برای این که روی پاهایش بایستد و بدنش به زمین نخورد. اگر از این پاسخ شما قانع نشد، از خودش بپرسید: تو چی گمان می کنی؟ پاسخ می دهد: برای راه رفتن. بگویید: آفرین، و از همین موقعیت برای آموزش مطلب اضافی بهره ببرید. از او بپرسید: گاو به چی علاقه دارد؟ پاسخ می دهد: به علف. – پاهای گاو به او چه کمکی می کند؟ – با پاهایش به سمت علف می رود.
پاسخ های شما باید با سن کودک متناسب باشد. استفاده از استدلال های ساده برای اقناع کودک خوب است؛ اما استدلال های فلسفی سنگین فایده ای ندارد.در برابر پرسش هایی که پاسخ آن را نمی دانید، دست او را بگیرید وبه سمت قفسه کتابخانه منزل بروید و برای یافتن پاسخ، از کتاب ها استفاده کنید. برای این مقصود دائره المعاذف کودکان و نوجوانان (دو جلد) تدوین استاد قاسم قالیباف و حجت الاسلام و المسلمین جواد محدثی (شاعر و نویسنده معاصر) از انتشارات پیام آزادی مفید است. این دائره المعارف، مشتمل بر 1500 عنوان اصلی، 350000 کلمه،و 4000 تصویر است


تنظيم : مدیر
[ موضوع ] : مطالب آزاد
[ برچسب ها ] : , , , ,

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)